Czy marketing sensoryczny to strategia skuteczna dla każdej branży?

question-mark-1019759_1280.jpg
Gabriela Antczak
  • Udostępnij:

  Każda kategoria produktów rządzi się swoimi prawami – to fakt. Niuanse, szczegóły, meandry strategii dotyczące konkretnych grup produktów decydują w oczywisty sposób o różnicach. A co najważniejsze, decyduje o nich (a na pewno powinien decydować) wyróżnik, czyli … najtrudniejszy element strategii marketingowej.

  Wyodrębnienie jednoznacznego i mocnego wyróżnika jest jednym z kluczy skuteczności strategii marketingowej. Niestety, najczęściej dyskusja sprowadza się do tego, że jest wiele cech (tu uwaga! Bo powinniśmy zawsze mówić nie o cechach a korzyściach!), o których warto mówić, że niemożliwe jest wskazanie tylko jednego wyróżnika, że przecież to nas zamknie i ograniczy. Wszystko to jest zdecydowanie nieprawdą, ale nie jest też proste rzeczywiście i wymaga mocno krytycznego i analitycznego spojrzenia na to, co dla klienta jest (lub może być) istotne oraz atrakcyjne i w efekcie skutecznie odróżnić produkt od morza innych propozycji na rynku.

  Marketing sensoryczny uwzględnia to, że odbiorcą naszych komunikatów jest człowiek, dlatego przynosi korzyści w przypadku każdej branży i każdej strategii marketingowej. Wykorzystanie zmysłów w komunikacji jest zabiegiem, który można zastosować w każdym przekazie, a jeśli zrobi się to umiejętnie, skuteczność zdecydowanie wzrasta. Dlaczego?

  Ponieważ ludzie posługują się nie tylko wzrokiem.

  Ponieważ nasze wspomnienia i skojarzenia zawsze wiążą się z tym co czuliśmy w danej chwili, a nie z tym, jak ktoś/coś wyglądał/wyglądało.

  Ponieważ ludzie są emocjonalni i w taki również sposób podejmują decyzje – zakupowe też.

  Marketing sensoryczny ma dodatkowo zasadniczą zaletę – może być implementowany jako uzupełnienie każdej, funkcjonującej już strategii marketingowej. Uzupełnienie wyróżników i założeń komunikacji o elementy zmysłów i emocji, gwarantuje polepszenie relacji z odbiorcą i lepsze zrozumienie jego potrzeb.

  Co z tzw. „twardymi branżami”? Stal, budowlanka, itp.? Odpowiedź jest prosta – czy w tych branżach o zakupach decyduje automat? Czy to komputer dokonuje ostatecznej weryfikacji, negocjuje i kontaktuje się z dostawcami? Jeśli nie – to odpowiedz sobie sama/sam – skoro kierujemy naszą ofertę do człowieka, to powinniśmy uwzględnić jego odczucia, emocje i zmysły – bo… kierujemy naszą ofertę do człowieka! A nie do enigmatycznej kategorii, branży, również tzw. „twardej”. Tak, takie to proste! O tym, że warto, przekonują się regularnie nasi partnerzy, których marki wprowadzamy na drogę marketingu pięciu zmysłów; a udowadniają również każdego dnia najlepsze i największe marki na rynku – w ich wypadku elementy strategii marketingu sensorycznego są obowiązkowe.


  Zapraszam cię do dyskusji – co myślisz o marketingu sensorycznym w swojej branży/kategorii?

  P.S. Wiele z opisywanych przeze mnie działań (i znacznie więcej) można objąć dofinansowaniami przeznaczonymi na rozwój. Chcesz sprawdzić, z jakich kwot dofinansowania może skorzystać Twoja firma? Prześlij numer NIP w wiadomości, a dokonamy weryfikacji i przedstawimy Ci możliwości.

                                                                                       Pozdrawiam!

Może Cię zainteresować
Zobacz również

O tym jak pierwszy raz w życiu przełączyłam telefon w tryb „nie przeszkadzać” i o dziwo, świat się od tego nie zawalił…

Podobnie jak wiele osób prowadzących własny biznes, jestem uzależniona od pracy. Nie ma się co oszukiwać – tryb stale nowych projektów, zmian i odkrywania kolejnych firm i branż, wymaga wyjątkowej aktywności, kreatywności i energii, oraz ponadnormatywnego zaangażowania, a to wszystko owocuje klasycznym uzależnieniem i stałą mentalną obecnością „na posterunku” i w pełnej gotowości.
Pokaż więcej...

Dofinansowania na marketing i rozwój Firmy jak, dlaczego i dla kogo?

Wyobraź sobie jadący powoli samochodzik. Taki jakby niemrawy, być może brakuje mu paliwa, a może zabłądził i szuka właściwej drogi? Ewidentnie konsekwentnie prze do przodu, nie poddaje się w walce, ale bez przekonania i siły, błądzi i brakuje mu pewności co robić dalej.

Pokaż więcej...

Co jest najważniejsze w marketingu i biznesie generalnie?

Biznes od zawsze niezmiennie rządzi się taki samymi prawami.

Najważniejsze i najdroższe są wiedza i informacja. Ten, kto ma dostęp do informacji i potrafi je właściwie zinterpretować, analizować, ten wygrywa w każdej biznesowej dziedzinie i kategorii. 

Pokaż więcej...
INSTAGRAM @gabrielaantczak
Twoje imię *
Twój numer telefonu *
Jak mogę Ci pomóc *
Klikając przycisk “Wyślij widomość”, zgadzasz się na przesłanie do nas swoich danych. Właściciel strony zobowiązuje się wykorzystać te dane zgodnie ze swoimi zasadami ochrony danych, m.in. do kontaktu w celu przedstawienia oferty. Wyświetl zasady dotyczące danych.