7 powodów dlaczego marketing nie działa?

ask-1014060_1920.webp
Gabriela Antczak
  • Udostępnij:

1. Traktowanie marketingu jako uzupełnienia/doklejki do innych podstawowych działań.
Coś przecież trzeba marketingowo robić, więc róbmy cokolwiek. Byle jak, z doskoku, bez zachowania konsekwencji i sensu. A przede wszystkim, bez umiejscowienia wśród kluczowych zadań i strategicznych celów Firmy. Bezmyślnie… byle ładnie.

 
Marketing to dziedzina obejmująca dokładnie wszystkie aktywności, jakie podejmujesz w  Firmie. Każdy pracownik, każdego dnia wykonuje czynności, które sumarycznie składają się na skuteczność działań marketingowych. Po co Ci materiały, z których nikt nie korzysta, albo wizja działania, której nikt nie rozumie?


Szukasz rozwoju – musisz postawić sobie konkretne i mierzalne cele marketingowe, oraz zrozumieć sens podejmowania działań z tego zakresu.

2.  Przerzucanie marketingu na barki osób z przypadku – rodzina i znajomi, z którymi nie wiadomo co zrobić, w marketingu (nie) sprawdzą się na pewno


Marketing kojarzony jest z ładnymi obrazkami, kreatywnością i tym, że cały czas coś się w nim dzieje – nie ma nudy. Niestety na marketingu również „znają” się wszyscy. Dlatego też tak często do obowiązków związanych z marketingiem kieruje się zupełnie przypadkowe osoby, bez wiedzy i doświadczenia. Katastrofa gotowa…


Marketing musi być jednym z najmocniejszych ogniw w Twojej Firmie. Zarówno budżetowo, jak i osobowościowo, oraz organizacyjnie. Jest to bowiem klucz do biznesu z sukcesem.

3. Traktowanie marketingu w kategoriach kosztu, którego nie sposób przeliczyć na efekty
.


To podejście bardzo często konfliktuje zespoły marketingowe z np. zespołami księgowymi. Marketing tylko wydaje kasę i to tak, że nie wiadomo co z niej przychodzi, jakie są korzyści dla Firmy.


Ten mit pokutuje w bardzo wielu Organizacjach i jest gigantycznym nieporozumieniem. Oczywiście, jeśli ujmie się marketing w sposób błędny i ograniczy jego postrzeganie do reklamy – to takie wrażenie może pozostawać. Marketing to kręgosłup działania Twojej Firmy i jego efektywność, a zatem również możliwość mierzenia tejże efektywności, jest kluczowa!

4.  Marketing nie jako dziedzina nadrzędna, strategiczna, a wyłącznie służebna wobec Sprzedaży


Podstawowymi zadaniami marketingu powinno być wspieranie bieżących działań sprzedażowych, oraz budowanie marki i pozycji rynkowej w długiej perspektywie. Podporządkowanie aktywności marketingowych wyłącznie bieżącej działalności sprzedażowej ogranicza podstawowe jego zadanie – czyli budowanie siły rozpoznawalnej marki, która Twojej Firmie korzyści będzie przynosić przez lata.

5.  Marketing rozumiany wyłącznie jako działania kreatywne – niekiedy „im głupiej tym lepiej”, „mnie się tak podoba”, albo „tak jak ma kuzyn”


Marketing jest dziedziną ścisłą, jest analityczny i tak powinien być  realizowany. A prostota jest jego najwyższym celem. Prostota dotarcia i zrozumienia przez faktycznego adresata/klienta/odbiorcę – nie przez Ciebie! Subiektywna ocena z zupełnie innej perspektywy, bez zrozumienia realnych potrzeb drugiej strony, skazuje działania marketingowe na porażkę

6.  Marketing skupiony na cechach oferty i własnej wierze w jej atrakcyjność

Marketing to walka nie na produkty/oferty, ale na percepcję. Skuteczny marketing musi tłumaczyć korzyści dla użytkownika, a nie podawać cechy tego co oferujemy. Język korzyści w marketingu to podstawa. Wiesz jaki jest dla Twoich produktów lub usług?

7.  Budżet marketingowy  - to, co spadnie ze stołu.


W marketingu nie ma nic za darmo! Nawet jeśli aktywności podejmujesz samodzielnie, poświęcasz swój czas – a on też kosztuje. Budżet marketingowy musi być skonstruowany optymalnie – z perspektywy realnych możliwości Firmy, ale również w konfrontacji z tym, jakie są warunki rynkowe Jej potrzeby – tak, aby wydane środki przyniosły oczekiwane efekty. .


Jeśli budżet marketingowy jest za mały, z przypadku i nie optymalizowany – to lepiej, żeby nie było go wcale! Wydawać trzeba tak, żeby maksymalizować efekty i jest to nie tylko możliwe, ale też konieczne! I mówię to z doświadczenia, popartego licznymi sukcesami i nagrodami – m.in.. tytułem „Dyrektora Marketingu Roku” za… „Wyjątkową Efektywność przy niskim budżecie”!

  Pozdrawiam! Gabriela

 

Może Cię zainteresować
Zobacz również

O tym jak pierwszy raz w życiu przełączyłam telefon w tryb „nie przeszkadzać” i o dziwo, świat się od tego nie zawalił…

Podobnie jak wiele osób prowadzących własny biznes, jestem uzależniona od pracy. Nie ma się co oszukiwać – tryb stale nowych projektów, zmian i odkrywania kolejnych firm i branż, wymaga wyjątkowej aktywności, kreatywności i energii, oraz ponadnormatywnego zaangażowania, a to wszystko owocuje klasycznym uzależnieniem i stałą mentalną obecnością „na posterunku” i w pełnej gotowości.
Pokaż więcej...

Dofinansowania na marketing i rozwój Firmy jak, dlaczego i dla kogo?

Wyobraź sobie jadący powoli samochodzik. Taki jakby niemrawy, być może brakuje mu paliwa, a może zabłądził i szuka właściwej drogi? Ewidentnie konsekwentnie prze do przodu, nie poddaje się w walce, ale bez przekonania i siły, błądzi i brakuje mu pewności co robić dalej.

Pokaż więcej...

Co jest najważniejsze w marketingu i biznesie generalnie?

Biznes od zawsze niezmiennie rządzi się taki samymi prawami.

Najważniejsze i najdroższe są wiedza i informacja. Ten, kto ma dostęp do informacji i potrafi je właściwie zinterpretować, analizować, ten wygrywa w każdej biznesowej dziedzinie i kategorii. 

Pokaż więcej...
INSTAGRAM @gabrielaantczak
Twoje imię *
Twój numer telefonu *
Jak mogę Ci pomóc *
Klikając przycisk “Wyślij widomość”, zgadzasz się na przesłanie do nas swoich danych. Właściciel strony zobowiązuje się wykorzystać te dane zgodnie ze swoimi zasadami ochrony danych, m.in. do kontaktu w celu przedstawienia oferty. Wyświetl zasady dotyczące danych.